Sudan’da yetimhanede kalan 280 çocuk güvenli bölgeye ulaştırıldı

Sudan’da devam eden çatışmalar nedeniyle başşehir Hartum’daki bir yetimhanede mahsur kalan 280 çocuğun inançlı bölgeye ulaştırıldığı bildirildi.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) Sudan Delegasyonu Başkanı Jean-Christophe Sandoz, yaptığı yazılı açıklamada, Sudan Sağlık Bakanlığı işbirliğiyle sivillerin güvenli bölgelere çıkarılması çalışmalarının devam ettiği bilgisini paylaştı.

Hartum’daki yetimhanede kalan 280 çocuğun kurtarılarak inançlı bölgeye çıkarıldığını anlatan Sandoz,

“Bu çocukların inançta olduğunu bilmek çok büyük bir rahatlık.”

ifadesini kullandı.

Sandoz, kurtarılan çocukların çatışmalar nedeniyle gereksinim duydukları sıhhat hizmetlerinden yoksun kaldıklarını belirterek, kurtarılanlar ortasında 70 yetimhane görevlisinin de olduğunu aktardı.

Sudan’da çatışmalar sürüyor

Sudan’da ordu ile paramiliter güç Süratli Dayanak Kuvvetleri (HDK) ortasında başşehir Hartum’un batısı ve güneyinde çatışmalar devam ediyor.

Sudan’da ordu, bir vakitler desteklediği lakin bağımsız ve paralel bir ordu üzere davranması nedeniyle tehdit olarak gördüğü HDK’nin, 2 yıl içerisinde büsbütün orduya entegre edilmesini istemiş, HDK’nin ise sivil bir hükümetin akabinde yaklaşık 10 yıla yayılan süreçte bunu kabul edebileceğini açıklamasıyla başlayan kelam savaşı ve tırmanan gerginlik, 15 Nisan sabahı taraflar ortasında başşehir ve çeşitli kentlerde silahlı çatışmaya dönüşmüştü.

Çatışmalar nedeniyle yaklaşık bin kişi hayatını kaybederken 2 milyon kişi de meskenlerini terk etti.

Daha evvel tekraren ilan ettikleri ateşkesi her seferinde ihlal eden taraflar, 3 Haziran’dan bu yana ateşkesi uzatmadı.

ABD ve Suudi Arabistan, Sudan ordusu ile HDK ortasındaki çatışmaların durdurulması için Cidde’de yapılan görüşmelerin, iki tarafın ateşkes ihlalleri nedeniyle 1 Haziran’da askıya alındığını duyurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir