Nureddin Nebati: Aralık ayındaki baz etkisi ile enflasyon düşecek

Uludağ Ekonomi Zirvesi’nin açılış konuşmasını gerçekleştiren Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, son dönemde küresel anlamda yaşanan ekonomik sorunlardan Türkiye’nin pozitif ayrıştığını rakamlarla ortaya koyarak enflasyonun düşeceğine vurgu yaptı..

“Dünya büyüme mi enflasyon mu ikileminde”

Nebati, konuşmasında, Türkiye’nin büyümeyi önceleyen bir politika yürüttüğünü belirterek “Büyüyen ekonomimiz öngörülerimizi haklı çıkarmıştır. Üretimdeki ve ihracattaki güçlü performans istihdama yansıdı. Salgın döneminde yatırımlarımıza hız kesmeden devam ettik. Uluslararası kuruluşlar da Fed’i faiz artırmada ihtiyatlı olmaya çağırdı. Dünya bir ikilemde. Büyüme mi enflasyon mu?

Sorun sadece Türkiye’nin sorunu değil

Büyümeden vazgeçerseniz işsizlik ne olacak? Sorun sadece Türkiye’nin değil dünyanın sorunu. Sadece gelişmiş ülkelerin değil gelişmekte olan ülkelerin de problemi. Ortaya konucak politikaların hükümetlerce nasıl yönlendirileceği önemli. Her ülkenin kendi koşuları ile değerlendirildiğinin tartışıldığı bir süreçteyiz.


Enflasyon önemli bir sorun

Sözleriniz açık olacak. Enflasyonun sorun olmadığını mı söyleyen var. İşte Türkiye’nin ekonomik modeli, ülke gerçeklerini de gözeterek bir model haline dönüştüren atılacak adımların ne kadar etkili olacağını hesaplayarak oluşturdu.

Üretim ve istihdamı önceledik

Üretim ve istihdamı önceledik. Yüksek enflasyona karşı vatandaşları korumaya yönelik adımlar attık. Aralık ayındaki baz etkisi ile enflasyon inecektir. Enflasyon son 20 yılın ortalamasına gelecek. Ekonomi politikasının tüm araçlarını etkin şekilde kullanacağız.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir