Venezuela, Rus ödeme sistemi Mir’e dahil olacak

Uzun yıllardır ekonomik ve siyasi ambargolara maruz kalan Venezuela’da ekonomik yaptırımların tesirinin azaltılması için yeni bir karar alındı.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, bir programda yaptığı konuşmada, Venezuela’nın maruz kaldığı haksız yaptırımlar karşısında memleketler arası yeni ödeme sistemlerine katılmaya çalıştıklarını lisana getirerek, “Venezuela Merkez Bankası, Rusya tarafından oluşturulan ve dünyanın birçok ülkesince kullanılan Mir ödeme sistemine katılacağımızın muştusunu verdi.” dedi.

Yeni ödeme sistemlerinin yaptırımlara alternatif olduğunu vurgulayan Maduro, “Dünyada yeni ödeme sistemleri ortaya çıkıyor. Venezuela’ya acımasız ve canice yaptırımlar uygulandı, bizi finansal olarak dünyadan izole etmeye çalışıyorlar. Artık yeni ödeme sistemleri üzerinde çalışıyoruz ve yeni dünyanın yeni para sistemleri var.” diye konuştu.

Venezuela Merkez Bankası Başkanı Calixto Jose Ortega Sanchez, 15 Haziran’daki açıklamasında, Venezuela bankaları ile Rus bankaları ortasında finansal süreçlerin hızlandırılması için yeni teknolojik gelişmeleri takip ettiklerini bildirmişti.

Ulusal basında çıkan haberlerde, Venezuela Merkez Bankası’nın ulusal para ünitesi üzerinden Rusya ile ithalat ve ihracat süreçlerini kolaylaştırmak istediği belirtildi.

Uzun yıllardır ekonomik ve siyasi ambargolara maruz kalan ülkede iktisadın 7 yıllık küçülmenin akabinde 13 Ocak’ta büyüdüğü duyurulmuştu.

Dünyanın en yüksek enflasyon oranına sahip ülkesi Venezuela’da, 1 Ekim 2021’de para ünitesinden altı sıfır atılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir