Uzmanı uyardı: ‘Basit şekerli besinler depresyonu tetikleyebiliyor’

Bariatrik Cerrahi Diyetisyeni Cansu Arslan, 19-25 Eylül Dünya Şeker Tüketimine Dikkat Haftası hasebiyle şeker kullanımı hakkında açıklamalarda bulundu.

Arslan, “Karbonhidratlar günlük güç gereksinimimizin birçoklarını karşılayan besin kümesidir. Kompleks ve kolay karbonhidrat olarak 2 kümede kıymetlendirilir. Tam buğday ekmekler-makarnalar, bulgur, esmer pirinç, yulaf unu ve meyveler kompleks karbonhidrat içerir. Kolay karbonhidratlara ise beyaz sofra seker dediğimiz şekeri içeren, hazır paketli eserler, tatlılar, asitli içecekler örnek verilebilir. Kompleks karbonhidratlarda kolay şekere nazaran daha çok lif bulunur ve kan şekerini istikrarlar. Besin pahası de daha yüksek olduğu için kompleks karbonhidratlar tüketilmesini önerdiğimiz gruptur” formunda konuştu.

“SİGARA, ALKOL BAĞIMLILIĞI ÜZERE KARBONHİDRAT BAĞIMLILIĞI DA MEVCUT”

Arslan, Sigara, alkol bağımlılığı üzere karbonhidrat bağımlılığının da mevcut olduğuna değinerek, “Araştırmalar gösteriyor ki kompleks karbonhidrat yerine kolay şekerli besinleri fazla tüketen bireylerde güç istikrarı bozuluyor, bedende yağ doku birikimi artıyor. Bu da başta obezite olmak üzere diyabet, hipertansiyon, depresyon üzere pek çok hastalığın sebebi olabiliyor.

Şeker ve şekerli besinlere karşı ‘Ya daima ya hiç’ üzere sert bir bakış açısı yerine ölçülü tüketmeliyiz. Sigara, alkol bağımlılığı üzere düşünüp şeker kullanımını bırakma yoluna gitmeliyiz. Çayı, kahveyi şekersiz kullanmayı denemeliyiz. Olmuyorsa tek seferde eklediğimiz şeker ölçüsünü düşürmeliyiz. Örneğin bir fincana 2 küp şeker ekliyorsak 1 küp şekere düşürmeliyiz. Ya da içtiğimiz fincan sayısını azaltabiliriz. Böylelikle basamaklı halde şeker kullanımını bırakabiliriz” diye konuştu.

“AÇKEN ALIŞVERİŞ YAPILMAMALI”

Açken alışverişin yapılmaması gerektiğine söyleyen Arslan, “Çikolata, gofret, şekerlemeler üzere paketli eser tüketimini haftada birkaç kere ile sonlandırabiliriz. Sütlü-meyveli tatlıları soğuduktan sonra bal ya da pekmezle tatlandırabiliriz. Beyaz un kullanımı yerine konutlarda tam tahıllı, tam buğday unu kullanımını yaygınlaştırabiliriz.

Çocuklarımızla konutta sağlıklı tatlı tanımları deneyebilir ‘abur cubur’ dediğimiz atıştırmalık alışverişini azaltabiliriz. Açken kan şekerimizi süratle yükseltecek kolay karbonhidratlı besinlere daha çok yöneldiğimiz için açken alışverişe çıkmayabiliriz. Tüm bu noktalara dikkat ederek hastalıklara karşı kendimizi koruyabiliriz” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir