“TRT’ye sınavsız ve mülakatsız 4 bin personel alındı”

CHP Genel Lider Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Sayıştay’ın 2021 yılı raporuna nazaran TRT’ye imtihansız ve mülakatsız 4 bine yakın çalışanın alındığını belirterek, “İktidarın milyonlarca yurttaşımızın KPSS’de başarılı olmasına karşın kelamlı mülakat ismi altında ucube bir formülle elemesine ses çıkarmamasına, çabucak hemen her kurumda yaptığı üzere devletin televizyon kanalına da yandaşlarını doldurmak için hiçbir fırsatı kaçırmadığına ve ayrımcılığın kitabını bir kere daha tekrar yazdığına bu rapor ile şahit oluyoruz. Bunun ismi kul hakkı yemek değil de nedir?” dedi.

CHP Genel Lider Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Sayıştay’ın 2021 yılı kamu iktisadi teşekkülleri (KİT) kontrol raporlarına nazaran 4 bine yakın yeni çalışanın TRT’ye imtihansız alındığını söyledi. İlgezdi’nin açıklaması şöyle:

“ŞEHİT VE GAZİLERE 28 KONTENJAN AYRILDI” 

“Sayıştay’ın açıklamış olduğu 2021 yılına ilişkin KİT Komitesi raporunda yaptığımız incelemede, devletin resmi televizyon kanalı olan TRT’ye imtihansız ve mülakatsız 4 bin işçi alındığını tespit ettik. Bu incelemelerde şehit yakınlarına, gazilerimize ve mahzurla yurttaşlarımıza ayrılan işçi sayısı yalnızca 28 kişi.

İktidarın milyonlarca yurttaşımızın KPSS’de başarılı olmasına karşın kelamlı mülakat ismi altında ucube bir sistemle elemesine ses çıkarmamasına, çabucak hemen her kurumda yaptığı üzere devletin televizyon kanalına da yandaşlarını doldurmak için hiçbir fırsatı kaçırmadığına ve ayrımcılığın kitabını bir defa daha tekrar yazdığına bu rapor ile şahit oluyoruz. Bunun ismi kul hakkı yemek değil de nedir?

Bu hangi vicdana sığmaktadır? Kelamda devlet kanalı dediğimiz TRT’de yayınlanan her 10 programdan 8’i dış üretim tarafından yapılmaktadır. Kamu yayıncılığı için ayrılan bütçenin dış üretimlere aktarılmış olması bu ülkenin tüm yurttaşlarını derinden etkilemektedir. TRT’de yapılan bu sistemin ismini çok net koymamız lazım aslında, bunun ismi düpedüz hortumlama sistemidir. İktidara buradan bir defa daha soruyorum, binlerce işçi çalıştırıp üretimleri neden dış üretimlere teslim ediyorsunuz? Nerede kaldı ulusallık, nerede kaldı yerlilik?

“CHP İKTİDARINDA, TRT İKTİDARIN DEĞİL HALKIN TELEVİZYONU OLACAK”

Muhalefeti dayanaksız savlarla eleştirmeye yemin etmiş konuklarla hazırlanan programlara milyonlarca bütçeler yatıran saray iktidarından TRT’yi kurtaracağız. Halkın haber alma özgürlüğünü kısıtlayan TRT’nin yandaş yöneticileri bilsinler ki, CHP iktidarında TRT iktidarın değil halkın televizyonu olacak. Yurttaşlarımıza kelam veriyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir