Tartışmalı reform hakkındaki sözleri halka soruldu! 10 Fransız’dan 7’si Macron’a kızgın

Elabe araştırma şirketinin Fransız kanalı BMFTV için 1037 kişi ile yaptırdığı ankete nazaran, Fransızlar, Macron’un ülkedeki kitlesel protestolara karşın Parlamentoda oylamaya sunulmadan kabul edilen emeklilik ıslahatı konusundaki tezlerini ikna edici bulmadı.

10 FRANSIZ’DAN 7’SİNİ KIZDIRDI

Katılımcılar, Macron’un yaşanan kriz bağlamında yaptığı yorumların sükunetten çok ülkede daha fazla öfkeye neden olacağını düşünüyor. Macron’un yaptığı konuşma her 10 Fransız’dan 7’sini kızdırırken, iştirakçilerin yalnızca yüzde 11’i Fransa Cumhurbaşkanı’nın konuşmasının ülkedeki tansiyonu düşüreceğine inanıyor.

YÜZDE 69’U MACRON’U “KİBİRLİ” BULUYOR

Öte yandan Fransızların yüzde 65’i Macron’u “kötü”, yüzde 69’u da “kibirli” bir cumhurbaşkanı olarak kıymetlendirdi. Ankete nazaran, iştirakçilerin yüzde 73’si emeklilik ıslahatının “adaletsiz” olduğu görüşünde.

EMEKLİLİK ISLAHATI KRİZİ NASIL BAŞLADI?

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un en kıymetli seçim vaatleri ortasında yer alan emeklilik ıslahatı, 62 olan emeklilik yaşının 2 yıl uzatarak 64’e çıkarmayı öngörüyor. Ulusal Mecliste üzerine mutabakat sağlanmayan ıslahata karşı Fransızlar ocaktan bu yana kitlesel grev ve şovlar düzenliyor.

TASARIYI MECLİS’TE OYLAMAYA SUNMADILAR

Hükümet ise mecliste kâfi takviyesi görmemesi nedeniyle ıslahata ait tasarıyı mecliste oylamaya sunmadan 49. unsurun 3. fıkrası doğrultusunda direkt kabul etme yolunu seçmişti. 16 Mart’ta alınan kelam konusu kararın akabinde Fransa’da protestolar başladı. Polisin sert müdahale ettiği protestolarda yaklaşık 900 gösterici gözaltına alınmıştı.

MUHALEFET, ANAYASA KURULU’NA BAŞVURDU

Gösteriler sırasında kimi gazetecilerin ve gözlemcilerin polislerce darbedilmesi manzaralarının yansıması reaksiyonlara yol açmıştı. Muhalefet partileri mecliste oylamaya sunulmadan kabul edilen ıslahatın iptali için Anayasa Kurulu’na başvurmuştu.

Kaynak: AA / Aktüel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir