İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer: Zeytine saygıda kusur etmemek gerek

Seferihisar’da düzenlenen Zeytine Sadakat Buluşmasına katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Zeytin bizim için en kıymetli bedellerden biri. Bu kainatta insanlıktan bile eski. Zeytine hürmette kusur etmemek gerek” dedi.

Seferihisar’ın Orhanlı köyünde yapılan Zeytine Sadakat Buluşması’nda konuşan Lider Soyer, “Zeytin fidanı dağıtımına başlarken gayemiz aslında meclise intikal eden zeytinliklerin madene açılmasıyla ilgili yasa tasarısının iptalini dillendirmek, onunla çaba etmekti. Çok şükür geri adım attılar, yeniden vazgeçtiler. Bunun heyecanını yeniden bir arada paylaşalım. Onlar tekraren deniyorlar. ‘Acaba direnç görmezsek bu kez başarır mıyız?’, ‘Direnç görmezsek zeytinlikler madene açılır mı?’ diye uğraşıp duruyorlar. Biz buna müsaade vermeyeceğiz” dedi.

“Zeytin bizim için en kıymetli bedellerden biri”

Yemyeşil tabiata, zeytin ağaçlarına hayranlığı lisana getiren Soyer, “Bu koskoca kainatta binlerce yıldır biz daima mahvetmişiz bu güzelim doğayı. İnsanın içi parçalanıyor lakin bir deva var. Bunu durdurmak mümkün. Global iklimle uğraş tabiata sahip çıkmakla geçiyor. Bu kainatta memnunlukla, huzurla yaşayabileceğiz. Zeytin bizim için en değerli kıymetlerden biri. Bu kainatta insanlıktan bile eski. Zeytine hürmette kusur etmemek gerek. Fevkalâde hoşluk tıpkı vakit da da ekmek. Zeytin çoluk çocuğun istikbali. Bu cennete sonuna kadar sahip çıkacağız kimsenin kuşkusu olmasın. Orhanlı’yı ne jeotermale ne de madene teslim ettirmeyeceğiz” formunda konuştu.

Yerli Malı Haftasını geçtiğimiz gün İzmir Büyükşehir Belediyesi Zerzevat ve Meyve Halinde kutladıklarını lisana getiren Soyer, “Yüzyıl evvel İktisat Kongresiyle başlamış yerli malı, yeni kurulacak cumhuriyetin tam bağımsız ve kendi kendine yeten bir ülke iktisadı olması için alınması gereken kararlar alınmış. Dünyada büyük ekonomik kriz patladığında Türkiye kendi yağında kavrulan bir ülke olarak o krizleri hafif atlatmış. Dünyanın en büyük 7 iktisadından biriymişiz İktisat Kongresi’nin yapıldığı yıllarda. Güç gereksiniminin yüzde yüzünü bu topraklardan temin ediyormuşuz” diye konuştu.

“İki çocuğumu bu topraklardan kazandığım parayla okuttum”

Yaşamını zeytin üreticiliğiyle devam ettirdiğini belirten bayan zeytin üreticilerden Mehtiye Kaya, “50 yaşındayım ben kendimi bildim bileli çiftçilikle uğraşıyorum. Ben iki çocuğumu bu topraklardan kazandığım parayla okuttum. Köyümüze jeotermal kurmak istediler onunla da hukukî olarak çaba ettik” formunda konuştu.

2023’ün birinci yarısında 213 bin zeytin fidanı dağıtılacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sürdürdüğü ziraî takviye programı çerçevesinde bugüne kadar İzmir genelinde üreticiye 2.5 milyon zeytin fidanı olmak üzere toplamda 5 milyon fidan dağıtımı yapıldı. 8 ilçeye toplam 11 bin 85 adet memecik zeytini dağıtıldı. 2023’ün birinci periyodunda ise 213 bin meyve ve zeytin fidanı dağıtılacak. (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir