İstanbul’da iki yeni metro hattı açılacak

Beşiktaş’ı yer altından Şişli’ye bağlayacak Yıldız-Fulya-Mecidiyeköy metro sınırında gerçekleştirilen test sürüşüne katılan İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Yıldız-Fulya-Mecidiyeköy metro çizgisinin 31 Aralık’ta, Dudullu-Bostancı metro çizgisinin ise 1 Ocak’ta hizmete gireceğini duyurdu.

İmamoğlu, Mecidiyeköy-Mahmutbey metro çizgisinin devamı niteliğindeki Yıldız-Fulya-Mecidiyeköy çizgisinde gerçekleştirilen test sürüşüne katıldı. Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat ile Şişli Belediye Lideri Muammer Keskin de yönettikleri ilçelerden geçen sınır incelemesi sırasında İmamoğlu’na eşlik etti. Test sürüşünde İmamoğlu şunları söyledi:

Bugün cumartesi günü, özel bir yerdeyiz. İstanbul’un en derin istasyonlarından birindeyiz. Beşiktaş sınırlarındayız. Beşiktaş Belediye Liderimiz ve Şişli Belediye Liderimizle bir arada, birinci kez deneme tipini yapacağız. Yerin yaklaşık 75 metre derinliğinden, Yıldız’dan bineceğiz metromuza. Fulya durağından geçeceğiz ve buradan da Mecidiyeköy’e gideceğiz. Çok değerli bir sınır. Malum, Mahmutbey-Mecidiyeköy çizgisini açmıştık. Lakin Mecidiyeköy’den sonrasıyla ilgili, bilhassa Beşiktaş Meydanı’ndaki hafriyat yaklaşık 6,5 yıldır sürüyor. Artık orayla ilgili süreci hızlandırıyoruz, lakin bir gecikme olacağı için, biz orada daha pratik bir atılım yaptık. Orayı bypass ederek, Kabataş’a hakikat çalışmamız sürüyor. İnşallah 2024’ün birinci çeyreğinde de Yıldız’dan sonrasını direkt Kabataş’a bağlayacağız. Arkeolojik hafriyatla ilgili süreçleri de kesinlikle vatandaşlarımızla paylaşacağız.

“Yoğun bir uğraşla bu süreci toparladık”

Ama bugün sevinçliyiz. Yıldız’dan, birazdan Fulya’nın da altından geçerek Mecidiyeköy Meydanı’na çıkmış olacağız. Çok güç bir alan. Buradan farklı vasıtalarla bazen 30-40 dakika gidilecek bir yeri, rahatlıkla Barbaros Bulvarı’ndan, Beşiktaş’tan, Çarşı içinden buraya yanlışsız biraz yürüyüşle birlikte geldiğinizde, çarçabuk artık hem Mahmutbey tarafına yanlışsız bir seyahati hem de Mecidiyeköy’den öbür aktarmaları, öteki metrolarımızla temaslarını yapabileceksiniz. Ağır bir eforla bu süreci toparladık. 31 Aralık’ta, açılışla tümden halkımızın hizmetiyle buluşacak. Sürprizlerimiz devam edecek ve ‘150 Günde 150 Projeyi’ bir gün sonrasında bu sefer de Dudullu-Bostancı’yı açarak tamamlayacağız. Bu müjdeli haberi hem Şişli Belediye Liderimiz Muammer Keskin’le hem de Beşiktaş Belediye Liderimiz İstek Akpolat’la, bütün İstanbullu hemşerilerimle paylaşmak istedim. İyi uğurlu olsun.” (ANKA)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir