Erdoğan’ın seçim zaferi sonrası rotayı Türkiye’ye çevirdiler: 270 milyar dolar gelebilir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tekrar seçilmesinin akabinde ülkedeki siyasi belirsizlik son bulurken, yatırımcıya itimat veren Türkiye Yüzyılı süratli başladı.

Seçimden sonra Birleşik Arap Emîrlikleri (BAE) yatırımcıları eliyle 40 milyar dolar, Suudi Arabistan’ın petrol şirketi Aramco eliyle de 50 milyar dolar olmak üzere Türkiye’de 90 milyar dolarlık yatırım için harekete geçildi. Yatırımlar bunlarla hudutlu kalmayacak.

Türkiye, önümüzdeki iki yıl içerisinde dünyanın yatırım üssü olacak. Ayrıyeten, milyarca dolarlık yatırım da İstanbul Finans Merkezinde (İFM) yönetilecek.

Körfez’den 200 milyar dolar

Türkiye Gazetesi’nde yer alan habere nazaran; Ekonomist Prof. Dr. Seyfettin Erdoğan, iki yıl içerisinde Türkiye’ye 270 milyar dolarlık finansman girişi olabileceğini söyledi.

Körfez ülkelerinden gelecek yatırımlarla ilgili konuşan Erdoğan “Şu anda Katar ve BAE başta olmak üzere tüm Körfez ülkelerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şahsında, hükûmete karşı çok büyük bir teveccühleri var. Oralardaki birçok yatırımcı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın misyonuna devam etmesi hâlinde yatırımlarını artıracağını tekraren tabir etmişti. Cumhurbaşkanı’nın saygınlığının yanı sıra Hazine ve Maliye Bakanlığına da memleketler arası prestiji olan birinin atanması durumunda Türkiye’ye ağır bir sermaye girişi olacak. Körfez ülkelerinden gelecek 90 milyar doların yanı sıra bir 90 milyar daha sermaye girişi olabilir, iki yıl içerisinde ortalama 150-200 milyar doları bulabilir” dedi.

Avrupa ve gazdan 70 milyar dolar

Avrupa’dan da Türkiye’ye sermaye girişi beklendiğine vurgu yapan Erdoğan “Türkiye’de bu olumlu siyasi ortam devam ettiği sürece Avrupalı firmalar da Türkiye’de paydaşlık yoluyla yatırım projeleri yapabilir. Avrupa’daki büyük firmalar, Türkiye’ye teveccüh gösterirse, Türkiye’ye önümüzdeki iki yıl içerisinde 30-35 milyar dolar bandında sermaye girişi olabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’de kurulacak gaz merkezinin de sermaye girişine kapı aralayacağına işaret eden Erdoğan şunları kaydetti:

Enerjide Türkiye’nin fiyat belirleyici pozisyona gelmesi, milletlerarası seviyede saygınlığını artırır. Türkiye, güçte merkez üs olursa diplomatik gücü önemli manada artar. Ayrıyeten Türkiye, doğalgaz ve petrolü daha uygun fiyatla elde etme talihini yakalar, önemli bir gelir de ortaya çıkar. Maliyet avantajı ile geliri dikkate aldığınızda Türkiye’nin tekrar toplam 30-35 milyar dolar bandında bir gelir elde etmesi mümkün. Bu da cari açığın daralması açısından kıymetli.

Erdoğan, elde edilecek gelirde Rusya, Azerbaycan ve İran üzere, Türkiye’nin güç alanında bağlantıda olduğu bütün ülkeleri dikkate almak gerektiğini tabir etti. Erdoğan, iktisat süreçleri yeterli yönetilirse yaklaşık 270 milyar dolarlık yatırımın gelebileceğini bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir