Çin’in tekelini kıracak keşif!

Nadir toprak elementleri, elektronik ve mekanik aygıtların değerli bir kesimidir lakin yetersizdirler.

Bu yüksek performanslı mıknatıslar, rüzgar türbinlerinden elektrikli otomobillere kadar her şey için hayati ehemmiyet taşıyor.

Sorun şu ki, tetrataenit bulmak sıkıntı, çoğunlukla milyonlarca yıl sürdüğü düşünülen göktaşı örneklerinde ortaya çıkıyor.

Bu az toprak yerkabuğunda aslında az olmasa da, madenciliği çok güç. Bunların üretimleri şu anda Çin’de ağırlaşıyor ve bu da tedarik kaygılarına yol açıyor.

BİLİM İNSANLARINDAN ÇIĞIR AÇACAK KEŞİF!

Bilim insanları umut verici bir alternatif bulduklarını duyurdu. Cambridge Üniversitesi’nden bilim insanları tetrataenit üretmek için çığır açan bir formül geliştirdiler.

Normalde oluşması milyonlarca yıl süren bir “kozmik mıknatıs” artık laboratuvarda saniyeler içinde üretilebilecek.

ÇİN İNHİSARI KIRILACAK

Araştırmanın baş araştırmacısı Profesör Lindsay Greer, “Nadir toprak yatakları diğer yerlerde var, lakin madencilik operasyonları son derece yıkıcı: Az ölçüde ender toprak elde etmek için büyük ölçüde gereç çıkarmanız gerekiyor. Gerek çevresel tesirleri gerekse Çin’e olan ağır bağımlılık nedeniyle, ender toprak elementleri gerektirmeyen alternatif materyaller için acil bir arayış var” dedi.

Keşif onaylanırsa, Çin’in az toprak metalleri üzerindeki inhisarının kırabilir.

Bu nedenle, bilim adamları, eski pillerden ve elektronik aygıtlardan az toprakları geri dönüştürmenin, bunları atık su üzere yeni kaynaklardan çıkarmanın ve emsal fonksiyonları yerine getirebilecek daha yaygın mineraller bulmanın yollarını araştırıyorlar .

Yeni çalışmada, Cambridge’den araştırmacılar, tetrataenit ismi verilen umut verici bir alternatif araştırdı. Bu mineral, ender toprak mıknatıslarınınkine benzeri manyetik özellikler veren, istiflenmiş bir kristal yapıda düzenlenmiş bir demir ve nikel alaşımıdır. Elbette avantajı, demir ve nikelin bulunmasının çok daha kolay olmasıdır.

ARTIK MİLYONLARCA YIL BEKLEMEMİZ GEREKMEYECEK

Laboratuvarda yapay olarak üretmeye yönelik evvelki teşebbüsler bir ölçü muvaffakiyet gösterdi, fakat teknikler ölçeklenebilir değil.

Tetrataenitin göktaşı örneklerinin daha yakından inceleyen takım, belli ölçülerde demir, nikel ve fosforu karıştırdılar ve tetrataenitin daha süratli – esasen saniyeler içinde – oluştuğunu buldular.

Greer, “O kadar şaşırtan olan şey, özel bir sürece gerek olmamasıydı: alaşımı erittik, bir kalıba döktük ve tetrataenite sahip olduk. Bu alandaki görüş, ekstrem bir şey yapmadığınız sürece tetrataenit elde edemeyeceğinizdi, zira aksi takdirde, oluşması için milyonlarca yıl beklemeniz gerekecekti. Bu sonuç, bu gereç hakkında düşündüğümüzün tam aksini temsil ediyor” dedi.

Ekip, bu keşfin ender toprak mıknatıslarına uygulanabilir bir alternatife yol açabileceğini söylüyor – fakat bu formda oluşturulan tetrataenitin bu mıknatıslarda çalışıp çalışmayacağını denetim etmek için daha fazla çalışma yapılması gerekecek.

KAYNAK: STAR GAZETESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir