Büyükşehir ‘Aşık Veysel’i unutmadı

BURSA (İGFA) – Şehirdeki somut olmayan kültürel mirasa katkılarını yeni yayınlarla sürdüren Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa’nın esaslı kültürel ve sanat birikimine de eserler sunmaya devam ediyor. Aşık Veysel’in vefatının 50’inci yıldönümü münasebetiyle akademisyen, araştırmacı ve muharrirlerin kaleme aldığı kaynak niteliğindeki ‘Anadolu’nun Sesi Aşık Veysel’ isimli eser, Büyükşehir Belediyesi tarafından kent belleğine kazandırıldı. Prof. Dr. Bilal Kemikli, Prof. Dr. Esma Şimşek, Gündüz Şatıroğlu, Prof. Dr. Halil Apaydın, İrfan Murat Yıldırım, Metin Önal Mengüşoğlu, Metin Turan, Nevzat Çalıkuşu ve Veysel Kaymak’ın katkı sunduğu kitabın tanıtımı, Tayyare Kültür Merkezi’nde kitapseverlerin iştirakiyle yapıldı.

Toplantıda konuşan Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Halide Serpil Şahin, tarih boyunca çok değerli muharrirlerin, şairlerin ve mütefekkirlerin yetiştirildiğini söyledi. Aşık Veysel’in de bu kıymetlerden birisi olduğunu belirten Şahin, “Yaşadığı ömrü sazı ve sesiyle ebedileştirmiştir. Acıyı, sevinci, umudu ve aşkı derinden ve samimiyetle kaleme almış, hislerimize tercüman olmuştur. Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak geçmişimizin kıymetli bedellerini bugünle buluşturmak ve büyük halk ozanımızın anısını yaşatmak için Anadolu’nun Sesi Aşık Veysel’ isimli kitabımızı halkla buluşturuyoruz. Emeği geçen yazarlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Prof. Dr. Bilal Kemikli, çağımızın büyük âşıklarından ve ozanlarından olan Aşık Veysel’i vefatının 50’inci yıldönümü olan 2023 yılında çeşitli programlarla andıklarını hatırlattı. Aşık Veysel’in söylediği her bir şiirin temelinde hikmet bulunduğunu anlatan Kemikli, genç nesillerin büyük ozanı tanıması emeliyle yapıtın kaleme alındığını lisana getirdi.
Metin Önal Mengüşoğlu, Aşık Veysel’i şahsen görme ve tanıma fırsatı bulduğunu, o günden itibaren şiirin ve sanatın içerisinde hayatını sürdürdüğünü anlattı.
İrfan Murat Yıldırım, ortaya çıkarılan yapıtta emeği geçen herkese teşekkür etti. Aşık Veysel’i Türkiye’de tanımayanın olmadığını, Türk dünyasında da önemli tesirleri olduğunu söyleyen Yıldırım, Azerbaycan özelinde yaptığı araştırmaların kitapta yer aldığı belirtti.
Nevzat Çalıkuşu ise kitapta yer alan Aşık Veysel şiirlerini salondakiler için okudu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir