Bakan açıkladı! Evde Bakım Yardımı paralara hesaplara geçiyor

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, engelli bireylerin öncelikle aile yanında desteklenmeleri kanısıyla 2006 yılında başlatılan Konutta Bakım Yardımı ile bakıma gereksinim duyan ağır engelli yakını olan ve bakımını üstlendiği için çalışamayan vatandaşların desteklendiğini hatırlattı.

Bakan Göktaş, Meskende Bakım Yardımı kapsamında 2023 yılı Ocak-Temmuz devri için tam bağımlı durumdaki engellisine konutta bakmak isteyen ailelere aylık 4.336 TL nakdi yardım yapıldığını belirterek, “Bakıma muhtaçlığı olan ağır engelli vatandaşlar ve aileleri için bu ay toplam 2 milyar 440 milyon TL Konutta Bakım Yardımı’nı hesaplara yatırmaya başladık. Bu ay 567 bin vatandaşımız Konutta Bakım Yardımı’ndan yararlanıyor. Bakanlık olarak engelli bireylerin eğitim, sıhhat, güvenlik, istihdam üzere temel haklarına tam olarak ulaşmaları için hak temelli bir bakış açısıyla siyasetler geliştirmeye devam edeceğimizi vurgulayarak, ödemelerin tüm engelli vatandaşlarımıza iyi olmasını dilerim.” sözlerini kullandı.

Öte yandan Temmuz ayı memur maaş katsayısındaki yeni düzenlemeyle Konutta Bakım Yardımı ödemeleri Ağustos ayında hak sahiplerinin hesaplarına artışlı biçimde yatırılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir