“1984”ün ilk baskısı 65 yıl sonra kütüphanede

ABD’nin Oregon eyaletinde, 86 yaşındaki bir adam, kütüphaneden ödünç aldığı George Orwell’ın “1984” romanının birinci baskısını, 65 yıl sonra iade etti. BBC’nin haberine nazaran, Portland’daki Multnomah Kütüphanesinden 65 yıl evvel ödünç alınan kitap, iade edildi.

George Orwell’ın 1984 romanının birinci baskısı olan kitabın içindeki notta, kendini “WP” olarak tanımlayan 86 yaşındaki kişinin, kitabın kütüphaneye iade edilmesi gerektiğine dair notu çıktı.

Notta, “Kitabı tekrar okuduktan sonra, bu kitabın tekrar elden ele dolaşması gerektiğine karar verdim. 1958’de Portland Eyalet Üniversitesinden mezun olmak üzereyken kitabı geri götürmek istedim fakat bir biçimde bunu yapamadım” tabirleri yer aldı. Kitabın bazı bölümlerinin, kendisini kitabı geri getirmeye ittiğini belirten WP, “Bu kadar yavaş davrandığım için özür dilerim. 86 yaşında, sonunda vicdanımı rahatlatmak istedim” notunu düştü.

Kütüphane yetkilileri ise yaptıkları açıklamada, kitap için “gecikme” cezası uygulamayacaklarını kaydederek, “Vicdan rahatlatıldı.” tabirini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir