İsrail’de halk ayaklandı, 10 binlerce kişi sokağa indi

İsrail’deki sivil toplum kuruluşları, hukukçular ve yüksek teknoloji dalları üzere meslek kümelerinin daveti üzerine on binlerce kişi meydanlara indi.

İsrail polisi, şovların odak noktası Tel Aviv’deki meydanlara çıkan yolları gün içinde trafiğe kapattı ve etrafta ağır güvenlik tedbiri aldı.

“DİKTATÖRLÜĞE HAYIR”

Tel Aviv kent merkezindeki Eliezer Kaplan Caddesi’nde toplanan her yaştan binlerce gösterici İsrail bayrakları taşıdı. Göstericiler, “diktatörlüğe hayır” ve “demokrasi” sloganları attı. Kurulan sahnelerde eski siyasetçiler, sanatkarlar ve önde gelen isimler kelam aldı.

Tel Aviv’in dışında kuzeydeki Hayfa’da da İsrail basınına nazaran yaklaşık 8 bin kişinin katıldığı şovlar gerçekleştiriliyor. Göstericiler, “Ne yağmur ne soğuk bu protestoyu durduramaz” biçiminde sloganlar attı.

“MÜCADELE EDECEĞİZ”

Gösterilere Hayfa’da katılan ana muhalefet lideri Gelecek Var Partisi Lideri Yair Lapid yaptığı konuşmada, göstericilerin ülkesini kurtarmaya çalıştığını belirterek, “Sokaklarda, Meclis’te, mahkemelerde çaba edeceğiz. Ülkemizi kurtaracağız zira demokratik olmayan bir ülkede yaşamak istemiyoruz.” dedi.

EŞ VAKİTLİ PROTESTOLAR

Aynı formda, Kudüs ve öbür kentlerde de eş vakitli protestolar düzenleniyor.

Netanyahu hükümetinin siyasetlerine karşı protestolar, bölgede baskın, atak ve can kayıplarının arttığı bir atmosferde gerçekleşiyor.

YILBAŞINDAN BU YANA 35 FİLİSTİNLİ ÖLDÜRÜLDÜ

İşgal altındaki Doğu Kudüs’ün Silvan Mahallesi’nde 28 Ocak’ta 13 yaşında bir Filistinli, cumartesi sabahı silahlı akın düzenleyerek iki İsrailliyi yaralamıştı.

Doğu Kudüs’te bulunan bir Yahudi yerleşim ünitesindeki sinagogun yakınlarında 27 Ocak cuma gecesi düzenlenen silahlı taarruzda 7 kişi ömrünü yitirmiş, 3 kişi de yaralanmıştı.

İsrail polisi, olay yerinden araçla kaçan saldırganı kovalayarak, silahlı çatışma sonrasında etkisiz hale getirdiğini açıklamıştı.

İsrail ordusunun, işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyindeki Cenin Mülteci Kampı’na 26 Ocak’ta sabah saatlerinde düzenlediği baskında ortalarında 60 yaşında bir bayanın da yer aldığı 10 Filistinli öldürülmüştü.

Baskın üzerine bölgede çıkan olaylarda işgal altındaki Doğu Kudüs’ün er-Ram beldesinde de 22 yaşında bir Filistinli ömrünü yitirmişti.

İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu işgal altındaki Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da yılbaşından bugüne ortalarında bayan ve çocukların yer aldığı en az 35 Filistinli öldürüldü.

NETANYAHU HÜKÜMETİNİN “YARGI REFORMU”

Adalet Bakanı Yariv Levin, 5 Ocak’ta Yüksek Mahkeme’nin yetkilerini sınırlandıran, yargının, hakimlerin seçimi üzerindeki tesirini azaltan bir yasa planladıklarını duyurmuştu.

Netanyahu başbakanlığındaki koalisyon hükümetinin, yargının kimi yetkilerini meclise devretmeye yönelik atılımları, Yüksek Mahkeme başta olmak üzere hükümet ile İsrail yargı düzeneği ortasında tansiyona yol açmıştı.

Ülkedeki en yüksek yargı merci olarak vazife yapan İsrail Yüksek Mahkemesi, Anayasa taslağı olarak kabul edilen “temel yasalara” alışılmamış olduğu gerekçesiyle Meclisin çıkardığı kanunları bozma yetkisine sahip.

Netanyahu hükümeti, açıkladığı yargı düzenlemesinde, Yüksek Mahkemenin, Meclisin çıkardığı kanunları bozma yetkisinin elinden alınacağını belirtmişti.

İsrail Yüksek Mahkemesinin 18 Ocak’ta Netanyahu hükümetinde birden fazla bakanlık görevi üstlenen Şas Lideri Arya Deri’nin “vergi kabahatlerinden karar giydiği için” kabinede yer alamayacağına hükmetmesiyle, iktidar-yargı krizi derinleşmişti. Netanyahu, geçen hafta mahkeme kararı üzerine Deri’yi vazifeden almıştı.

İsrail Başsavcısı Gali Baharav-Miara, hükümetin yargı düzenlemesine karşı itirazlarını yazılı olarak iletmiş, korkularının “güçler ayrılığı, yargının bağımsızlığı ve ferdi hakların korunmasının” bozulması üzerinde toplandığını paylaşmıştı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir